February 21, 2016 · iş yaşamı

Hayal kırıklığına uğramamak için sorulması gerekenler

Lisansüstü eğitim "öğrenci olmak" pratiği olanlar için nispeten kolay, fakat hızlı bitirmek istediğinizde neredeyse her dersin ciddi ödev/araştırmaları altında boğulabileceğiniz bir süreçtir. Ben ufak bir hile yapıp (elbetteki mevzuatta yer alan bir hakkımı kullanıp) ortalamamı yükseltmek için yazılım mühendisliği ile ilgili ek bir seçiminde bulunmuştum.

O derste aldığım en yararlı bilgi 90larda amerikan yazılım endüstrisinde production'a çıkan yazılım projesi oranının %60'larda olduğu ve bununla ilgili sektörün nasıl refleksler geliştirdiği üzerine olmuştur.

Bugün bir istatistik olsa eminim ülkemizde hayal kırıklığı ile sonuçlanan yazılım projesi oranı %60'dan yüksek çıkacaktır. Hem de önümüzde hali hazırda başarılı olan modeller ve sistemler var iken.

Hepimizin platform, yazılım ve programlama dillerinden tutun, iş arkadaşlarımıza, işverenlerimize hatta gelirimize kadar hayal kırıklıklarımız mevcut.

Ben konuyu naçizane kendi üslubumca değerlendirmek isterim. Elbette ki burada toplumsal tespitlerden çok profesyonel kalıplarda kalmayı tercih ediyorum.

Hayal kırıklığı yaşadığımız şeyi X'in yerine koyarak sormamız gereken birkaç soru olduğuna inanıyorum.

Şimdi örnek senaryo üzerinden bir uyarlama yapalım ve sorulara bir kez de bu şekilde bakalım. Diyelim ki Node ile yapılmış bir projeniz var ve Node'un size yaşattığı deneyimler nedeniyle hayal kırıklığı yaşadınız.

Bu soruları çevrenizdeki insanlara, yeni gireceğiniz bir işe veya başka kavramlara da uyarlayabileceğinizi düşünüyorum.

  • LinkedIn
  • Tumblr
  • Reddit
  • Pocket
Comments powered by Disqus