October 12, 2016 · iş yaşamı

Uzaktan Çalışma Deneyimim - Kişisel Organizasyon

Yazının ilk bölümü olan Uzaktan Çalışma Deneyimim - İşverenler ve İş Arkadaşlarında tam bir "kişisel weblog" hikayesi sunarak kendi uzaktan çalışma deneyimim ne zaman gerçekleşti, neler oldu ve nasıl sonuçlandı üzerinden konuyu aktarmaya çalıştım.

Önceki yazının okuyucu açısından pek ortak nokta bulunmadığı sürece okuması sıkıcı bir yazı olduğuna katılıyorum. Neyse ki bu yazıda ne zaman, neler ve nasıl oldu sorularının dikte ettiği hikaye kısmından sıyrılarak direkt olarak deneyimin kendisine odaklanacağım.

Avantajlar

Öncelikle uzaktan çalışmak kişinin kendisi için mükemmel bir deneyimdir. Eğer denge sağlayabilirseniz uzun vadede:

bir insan haline geliyorsunuz.

Engeller

Fakat her şey göründüğü gibi toz pembe değil, işyeriniz "uzaktan çalışma imkanını" sağlamaya ikna olduğunda dahi bunun sizin için "sonun başlangıcı" olmaması için önünüzde bazı sınavlar var.

Öncelikle bunları nasıl aşabileceğimize bakmak için "reverse engineering" yaparak olayı tersten ele almamız, işyerinden çalışmanın avantajlarını SWOT'a tabi tutup bunu "uzaktan çalışma şartlarımız"la dengelememiz gerekmekte. İşte başlıyoruz:

İşyerinde çalışma

Uzaktan çalışma

Çözümler

İş ortamının bize sağladığı avantajları ve uzaktan çalışmaya dair olası tehditlerimizi analiz ettiğimize göre şimdi aradaki farkı nasıl kapatabileceğimiz üzerine kafa yormaya başlayabiliriz.

Öncelikle yapmanız gerekenlerin bir listesini oluşturalım:

Peki bunları nasıl gerçekleştireceğiz, işte başlıklar halinde benim edindiğim bazı prensipler ve yardımcılar:

Organize Olmak

Mesaimizi bitirirken bir sonraki çalışmamızın ne zaman başlayacağını ve o "oturum"da neler yapacağımızı ve ne kadar çalışacağımızı önceden planlamamız gerekiyor.

Organize olduğumuzdan, bir sonraki çalışmaya başlayacağımız zamanı da biliyoruz. Bu sayede iyi bir çalışma geçirmek için ön hazırlıklar yapabilecek konumdayız. Bu da bizi bir sonraki maddeye hazırlıyor.

İyi Dinlenmek ve Çalışma Öncesi Zinde Olmak

Çalışırken iyi hissetmek önemli bir etken. Bitkin bir halde çalışmak, o mesai içerisinde istediklerimizin hiçbirini gerçekleştiremeden çalışmayı sonlandırmak olmak maalesef ki o gün çalışmamış olmakla eşdeğer. Bu nedenle,

zinde hissetmenin önemli anahtarları oluyor.

Mekan değiştirmek

"Evden çalışmak", uzaktan çalışmanın ikinci safhası olarak değerlendirilebilir. İlk etapta kendinizi iyi disiplin edemediyseniz "evden çalışmak" değil "uzaktan çalışmak" üzerine yoğunlaşabilirsiniz.

Günümüzde coworking space'ler, Starbucks şubeleri, bazı AVM'lerin avluları hem rahat bir ortam, hem internet hem de elektrik sağlayarak sizin mesai saatlerinde zaman geçirebileceğiniz bir ortam sağlayabiliyorlar. Ev yerine bu tarz mekanlarda olmak, çevrenizde insanların kendi halinde olduğu, sizin de orada bulunmanızın bir amacı olduğu durumunu oluşturduğu için motive edici olabiliyor.

Bu motivasyonu evde de imkanınız varsa ayrı bir çalışma odası oluşturarak ve çalışma saatlerinde oturma odasına uğramayarak oluşturabilirsiniz. Tabii ki yine kendi disiplininizi henüz sağlayamadıysanız o oda içerisinde film izlemeyi, telefon görüşmesi yapmayı, dikkat dağıtıcı şeyleri kendinize yakın tutmayı yasaklamak iyi bir başlangıç olacaktır.

Zamanı takip etmek

İster (10+2)*5 Procrastination Hack veya Pomodoro Technique gibi teknikler, ister RescueTime gibi araçlar kullanın amacınız iş ve özel zamanı birbirinden ayırmak olmalı. Araçlar en başta sizin dikkat dağınıklığınızı engelleyip verimli çalışmanızı, gerektiği kadar sizi dinlenip zaman kavramını daha da özümsemeniz konusunda yararlı oluyor.

Böylece zaman içerisinde işlere daha net zaman koyabilir, ne kadar çalışmanız gerektiğini daha net kestirebiliyor oluyorsunuz.

Mümkün olduğunca fazla toplantı ve iletişim

İş arkadaşları ve müşteriler her zaman işimizin bir parçası ve biz temelde ürettiğimiz "yazılım çözümleri"nde onlarla birlikte aynı cephede "bilgisayara isteğimizi anlatmaya" çalışıyoruz. Bu noktada bizim bireysel olarak bilgisayarla iletişimimizin son durumunu cephe arkadaşlarımızla paylaşabiliyor olmak, gerçekleştirdiğimiz işin hesap verilebilirliği açısından büyük önem arz ediyor.

Bu noktada birçok kişi "yahu ne gerek var paso toplantıya, skype'dan görüşürüz işte gerekirse" görüşünü savunacak olsa da Agile Manifestosunun da önerdiği gibi işimizin odağında insan olduğunu unutmamak ve sıcak iletişimin bizi hem üzerinde uğraştığımız projeye hem de çalışmaya yönelik motive edeceğini bilmek gerekiyor. Amacını aşmayan, iletişimi güçlendiren her toplantı ve bir araya gelme organizasyonu sizi ve işin içine dahil olan herkesi projeye sıkı sıkı bağlayacaktır. Yazılı iletişime önem veriyorsanız dahi bir kahve partisi verin, geliştirirken yaşadığınız zorlukları paylaşın yeterli olur.

Rapor Yazmak

Kimseyle paylaşmayacak dahi olsanız o hafta hangi işler için çalışmanın başına oturduğunuz ve neleri tamamlayıp çalışma ortamından ayrıldığınızın bir raporunu oluşturun. Bunun için Trello tarzında Kanban boardlar da kullanabilirsiniz, stickerlar da not defteri de...

Yine de iş arkadaşlarınız istemese dahi bu raporları onlarla paylaşmanın iletişimi güçlendireceğini de eklemek gerekiyor.


Benim deneyimlerim genel itibariyle bu şekilde. Yazıda mümkün olduğunca farklı konuları aynı başlıkların altında toplamaya çalıştım. Fakat buna itirazlar gelebilir veya ben fikrimi değiştirebilirim, bu nedenle yazıyı geliştirmek adına daha farklı zamanlarda güncellemelerde bulunabilirim.

Firmalar gün geçtikçe daha fazla uzaktan çalışma modeline sıcak bakmaya başlıyorlar. Ben de deneyimlerimi aktararak umarım bu dönüşümde ufak da olsa soruları yanıtlayarak bir katkıda bulunabilmişimdir.

  • LinkedIn
  • Tumblr
  • Reddit
  • Pocket
Comments powered by Disqus