Hakkımda

İsmim Eser Özvataf, mühendislik yönetimi, kültürel dönüşüm, organizasyon çevikliği, çevik liderlik, ürün odaklı geliştirme, çözüm mimarisi, IT süreç yönetimi ve DevOps eksenli konularla ilgilenmekteyim.

Yazılım geliştirme yolculuğuma programcı titriyle başladım. Geride bıraktığım 18 yılda birçok geçiş dönemi yaşadım ve deneyimler biriktirdim.

Setur'da Yazılım Yöneticisi olarak çalışmamın yanısıra, çeşitli platformlarda yazılım sektörü ve yazılım geliştirme ekseninde içerik üretiyor ve konuşmalar yapıyorum. Yine topluluklar arasında aktif olarak yer almaya, yardımlaşmak ve organizasyon liderliği üstlenmek sosyal çalışmalarım arasında.

Bunlara örnek vermek gerekirse;

Geçmiş

Eskişehir'den İzmir'e yerleşmiş o dönem pek çevresi olmayan bir çocukken 1993 senesinde bilgisayarla tanıştım.

1994'den itibaren birer sene arayla programlamaya, BBSlere ve en nihayetinde internete girmem online içerik üretmek konusunda beni de cesaretlendirdi. Önce tek başıma, bir süre sonra çok katılımcılı web siteleri oluştururken amatör seviyedeki Basic, Pascal ve C bilgimin üzerine HTML ve ASP öğrenmeye başladım. Bir noktadan sonra yazılım geliştirmeye olan ilgimi freelance çalışarak harçlık kazanmaya kadar ilerledim.

2004'de Celal Bayar Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı bölümünden mezun olduktan sonra İzmir'de sırasıyla Egebilgi, Ispro ve devBiz firmalarında Uzman Yazılım Geliştirici olarak çalıştım.

Askerlik görevimi tamamladıktan sonra 2008'de Turkcell Çözüm Ortakları arasında bulunan CMFNET/Mobilpark firmasında deneyimli Full Stack (Tam Donanımlı) Yazılım Geliştirici ve Takım Liderliği görevini üstlendim.

2011 yılı itibariyle tekrar akademiye dönerek Doğu Akdeniz Üniversitesi çatısı altında önce Information Technology lisansı, ardından Information and Communications in Education tezli yüksek lisansı programlarını tamamladım.

Eğitim hayatım boyunca açık kaynaklı projelerin oluşturulmasına ve geliştirilmesine elimden geldiğince destek olmaya çalıştım.

Aynı süreç içerisinde profesyonel olarak çeşitli e-ticaret ve mobil uygulama startuplarında yazılım mimarı, yazılım danışmanı ve yazılım geliştirici görevlerinde yer aldım.

Evliliğim ve İzmir'e taşınmamla birlikte, KoçSistem'e katılarak Ar-Ge ve İş Uygulamaları altında Kurumsal Mimari ekibinde görev aldım.

Bugün ise Setur'da Yazılım Yöneticisi olarak çalışmaktayım.

Trivia