Aralık 11, 2015 · açık kaynak komünite

Türkiyedeki açık kaynak komünitesi

Bu konuyla ilgili yazarken elimden geldiğince kimseyi incitmemeye çalışmaya özen göstereceğim. Bazen aşırı uçta görüşlerimin olması nedeniyle, kendi ideallerimi bu yazıya aktarsaydım bu yazıyı okunabilir bir şekilde sunmamın imkanı olmazdı.

Türkiyedeki Açık Kaynak Komünitesi ile hiç dirsek temasınız oldu mu bilmiyorum ben bir kaçının içinde, bir kaçına da yakınım. Elimden geldiğince faydalı olmaya çalıştığım bir alan açık kaynak dünyası. Her ay -özellikle kendi kullandığım- bir kaç projeye commit atarak kendimce katılımımı sağlamaya çalışıyorum.

Kimsenin benim katılımlarımdan haberi olmadığı gibi, bazen ben bile özellikle takip ettiğim kişilerin çalışmalarından / katkılarından bi haber oluyorum. Ülkede yapılan bir çok konferansın, konuşmanın ise “açık kaynak sevgisi”ne rağmen “Microsoft <3 Linux"den öte organik / çıkar odaklı ilişkiyi geçmediğini gözlemliyorum.

Fakat bu konuşmaların hangi birinde “projelerinizde size yardımcı olacak yeni ürün” dışında başka bir yazılımın mimarisinin konuşulduğunu veya ortak proje geliştirmek/manifesto yayınlamak için ekip kurulduğunu gördünüz? Ben görmedim. “Dünyada da böyle değil” argümanına saygım olsa da kendi evimin önü dururken beni dünyadaki kirlilik ilgilendirmiyor açıkçası.

Ben yukarıdaki durumu görmediğim gibi aktif olarak başka projelere katılım sağlayanların saygı gördüğünü, bu konferanslara konuşmacıyı geçelim konuk olarak çağrıldığını da görmedim. Dolayısıyla o konferanslara katılımlarda her zaman bize şeker olarak uzatılan “networking” kısmının daha çok “işsiz kalırsam bana yararı dokunacak iş çevresi”nden ibaret olduğunu düşünmeye başladım.

Problem tanımını ortaya koyduğuma göre şimdi çözüm kısmına geçeyim,

Ortak bir platform oluşturarak;

  • “katılım bekleyen” kendimizin veya komünitenin projeleri tanıttığımız,
  • Bootstrap’e / PHP’e / Node.js’e v.s. nasıl commit göndeririz diye gereksinim analizi yaptığımız,
  • Açık kaynak katılımıyla ilgili bilinmesi gerekenleri dokümante ettiğimiz,
  • Kendi katılımlarımızı tanıttığımız, çözdüğümüz problemleri anlattığımız,

Bir ortam sağlamak. Bunun için en iyi ortam forum mu olur bilemedim. Ama eğer yorumlar kısmında katılım gösterirseniz böyle bir çalışmaya en azından başlangıç için girişmek istiyorum.

  • LinkedIn
  • Tumblr
  • Reddit
  • Pocket
Comments powered by Disqus